Oprava kanalizace

Jak bylo dohodnuto na prvním jednání výboru, sešli se členové lučkovického SDH v krásné sobotní dopoledne 10. 10. 2021 v 10:10 k vyčištění obecní kanalizace, která mezi č.p. 48 a č.p. 52 vykazuje již delší dobu havarijní stav. Původní záměr zprůchodnit zanesený trativod prostým propláchnutím tlakovou vodou z našeho čerpadla, se ukázal jako naprosto nedostatečný. Čekalo nás nejen vyčištění celé potřebné zóny od náletových dřevin, ale hlavně pomalé a fyzicky náročné odkrývání původních kamenných desek, pod kterými už bohužel nyní nemohl odtékat sebemenší čůrek odpadních tekutin. Celkovému stavu nepřispěla ani historická „nestandardní“ instalace telefonní přípojky do prostoru stoky.

Kořeny sekvojovce obrovského (Sequoiadendron giganteum) bylo to nejmenší, co musely naše krumpáče, sekery, lopaty a rýče překonat. Akce byla v podstatě miniaturní rekonstrukcí výstavby Panamského průplavu, naštěstí bez odpovídajících ztrát na životech. Poděkování patří zejména Pepovi B., který naši společnou fyzickou práci podpořil kvalitním technickým zázemím. Porovnejte však sami:

         Lučkovice 2021                                                                    Panama 1880

 

Každopádně s veškerou vážností děkujeme všem členům SDH, kteří se k akci přidali a pomohli vyřešit poměrně závažný problém, který neprůchozí kanalizace pro naši malou obec znamenala.

Autor: PJ